Stowarzyszenie producentów systemów pompowych
I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Stowarzyszenie nosi nazwę „Stowarzyszenie producentów systemów pompowych” i zwane jest dalej „Stowarzyszeniem”.
- Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych, nieposiadającym osobowości prawnej.
- Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zwykłym w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.
- Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieokreślony.
§ 2
Podstawą działania Stowarzyszenia są przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 713) oraz postanowienia niniejszego Regulaminu.
§ 3
Terenem działania Stowarzyszenia jest Tarnowo Podgórne, Powiat poznański, Województwo Wielkopolskie. Stowarzyszenie swoim działaniem obejmuje obszar Rzeczypospolitej Polskiej jednak dla efektywnej realizacji celów, Stowarzyszenie może prowadzić działalność poza granicami Polski z poszanowaniem tamtejszego prawa.
§ 4
Siedzibą Stowarzyszenia jest Tarnowo Podgórne.
II. Cel i środki działania
§ 5
- Celami Stowarzyszenia są:
- działanie na rzecz poprawy aktualnych przepisów dotyczących systemów pompowych
- promocja i rozwój systemów pompowych
- aktywna edukacja społeczeństwa w zakresie systemów pompowych;wspieranie rozwoju gospodarczego i przedsiębiorczości
- działanie na rzecz współpracy gospodarczej, innowacji technologicznych z władzami samorządowymi, wojewódzkimi i państwowymi
- wspieranie rozwoju społeczeństwa w działalności społecznej, edukacyjnej, oświatowej, informacyjnej, kulturowej, naukowej w szczególności dotyczącej możliwości wdrażania innowacji.
- Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na społecznej pracy Członków, Zarządu.
§ 6
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego aktualnych przepisów i konieczności ich zmian oraz przedstawianie wypracowanego stanowiska m.in. organom administracji publicznej, organizacjom pozarządowym, jednostkom certyfikującym, a także szeroko pojętej branży
- wspólne działania z innymi Stowarzyszeniami
- wspieranie rozwoju działalności społecznej, edukacyjnej, oświatowej, informacyjnej, kulturowej, naukowej w szczególności dotyczącej możliwości wdrażania innowacji
- organizowanie, prowadzenie, finansowanie lub współfinansowanie:
- projektów oraz wydarzeń i kampanii społecznych, kulturalnych i edukacyjnych
- spotkań, dyskusji, debat, prelekcji, odczytów, wystaw, koncertów, konkursów, eventów, rywalizacji sportowej oraz innych wydarzeń
- działań we współpracy z właściwymi instytucjami państwowymi, prywatnymi, samorządowymi i społecznymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu
- działań informacyjnych, wydawniczych, multimedialnych przy zastosowaniu dostępnych środków przekazu
- działalności szkoleniowej
- występowanie z wnioskami i opiniami do właściwych władz i urzędów oraz sądów w sprawach związanych z realizacją celów statutowych
- wnioskowanie o przedstawianie niezależnych opracowań, studiów, badań, analiz, ekspertyz, ocen, raportów i opinii z zakresu działalności statutowej
- występowanie do właściwych organów władzy, urzędów i instytucji z inicjatywami społecznymi
- opiniowanie projektów dotyczących spraw publicznych i nurtujących kwestii społecznych, w tym wypowiadanie się w sprawach publicznych, związanych z celami Stowarzyszenia
- upowszechnianie, promowanie z wykorzystaniem nowoczesnych mediów i technologii
- prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia, w szczególności poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną itp.
- podejmowanie wszelkich innych dozwolonych prawem działań służących realizacji celów Stowarzyszenia
III. Władze Stowarzyszenia
§ 7
- Organami Stowarzyszenia są:
- Zarząd
- Walne Zebranie Członków
- Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków, które stanowią wszyscy członkowie Stowarzyszenia.
§ 8
- Walne Zebranie Członków właściwe jest do podejmowania decyzji we wszystkich sprawach Stowarzyszenia, za wyjątkiem spraw zastrzeżonych niniejszym Regulaminem do kompetencji Zarządu.
- Do wyłącznych kompetencji Walnego Zebrania Członków należą w szczególności:
- wybór i odwołanie Zarządu stowarzyszenia,
- przyjęcie i uchwalanie zmian Regulaminu,
- kontrola działań podjętych przez Zarządu,
- podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia,
- przyjmowanie i wykluczanie członków Stowarzyszenia,
- ustalanie wysokości składki członkowskiej,
- rozpatrywanie skarg członków Stowarzyszenia na działalność Zarządu.
§ 9
Uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, o ile Regulamin nie stanowi inaczej, podejmowane są zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków.
§ 10
- Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają przy obecności:
- a) w pierwszym terminie – co najmniej połowy uprawnionych do głosowania członków,
- b) w drugim terminie – wyznaczonym w tym samym dniu, 30 minut później niż pierwszy termin – bez względu na liczbę osób uprawnionych do głosowania, chyba że któryś z Członków przed pierwszym terminem zawiadomi Zarząd o nieobecności i złoży wniosek o nieprzeprowadzanie drugiego terminu. Podjęte mimo to uchwały nie mają mocy wiążącej.
- Zmiana Regulaminu, rozwiązanie Stowarzyszenia oraz odwołanie i powołania Zarządu, a także przyjęciu lub wykluczeniu z grona członków Stowarzyszenia wymaga bezwzględnej większości głosów przy obecności co najmniej połowy Członków Stowarzyszenia. W takich sprawach ust. 1 lit. b) nie ma zastosowania. Ponadto, w ww. spawach, za wyjątkiem uchwały w sprawie przyjęcia nowego członka Stowarzyszenia, wyłączona jest możliwość podejmowania uchwał w drodze komunikacji elektronicznej, o której mowa w ust. 3-5.
- Przewiduje się możliwość podjęcia uchwały w drodze komunikacji elektronicznej, zapewniającej dźwięk i obraz lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. W takiej sytuacji każdy Członek Stowarzyszenia otrzyma w formie dokumentowej projekt procedowanej uchwały. Następnie w przeciągu 7 dni roboczych będzie zobowiązany zagłosować za, przeciw uchwałą bądź wstrzymać się od głosu. Niepotwierdzenie otrzymania projektu uchwały przez Członka Zwyczajnego w przeciągu 5 dni roboczych zobowiązuje Zarząd Stowarzyszenia do podjęcia działań (telefon, sms) celem potwierdzenia otrzymania projektu uchwały.
- Niezagłosowanie w terminie 7 dni roboczych, o których mowa powyżej w przypadku potwierdzenia otrzymania projektu rozumiane jest jako wstrzymanie się od głosu, natomiast w przypadku niepotwierdzenia rozumiane jest jako nieobecność na Walnym Zebraniu Członków.
- Każdy z Członków Stowarzyszenia w przypadku elektronicznej formy Walnego Zebrania Członków jest odpowiedzialny we własnym zakresie za odpowiednie przygotowanie należytego sprzętu zapewniającego podjęcie uchwały i przeprowadzenie głosowania.
§ 11
Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Stowarzyszenia. Wniosek, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym może zostać złożony w formie elektronicznej lub pisemnej.
§ 12
- W skład Zarządu wchodzą 3 osoby. Kadencja członków Zarządu Stowarzyszenia trwa 3 lata.
- Do reprezentowania Stowarzyszenia oraz do zaciągania zobowiązań majątkowych wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu działających łącznie.
- Każdy z członków Zarządu może zostać odwołany przez Walne Zebranie Członków.
- W razie, gdy skład Zarządu ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji, uzupełnienie składu organu może nastąpić w drodze kooptacji, której dokonuje Walne Zebranie Członków. W tym trybie nie można powołać więcej niż 1/3 składu organu.
- Uchwały Zarządu zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
§ 13
- Do kompetencji Zarządu należy
- kierowanie bieżącą działalnością stowarzyszenia,
- wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków,
- reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu po uzyskaniu zgody Walnego Zebrania Członków wyrażonej uchwałą podjętą przy bezwzględnej większości głosów przy obecności co najmniej połowy Członków Stowarzyszenia.
IV. Członkostwo
§ 14
- Członkiem Stowarzyszenia może zostać pełnoletni obywatel Rzeczpospolitej Polskiej oraz cudzoziemiec, również nie mający zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, który złoży pisemne oświadczenie o przystąpieniu do Stowarzyszenia oraz akceptacji jego Regulaminu.
- Członkiem Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna wskazana w ust. 1 powyżej która spełni następujące warunki:
- złoży pisemną deklarację członkowską;
- zostanie zaopiniowany przez Zarząd Stowarzyszenia.
- O przyjęciu/wykluczeniu ze Stowarzyszenia decyduje Walne Zebranie Członków zgodnie z treścią §10 niniejszego dokumentu.
§ 15
- Członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są: swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu roli i znaczenia Stowarzyszenia, dbać o dobre imię Stowarzyszenia, popierać i czynnie realizować jego cele, przestrzegać powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz postanowień niniejszego Regulaminu.
- Członkowie Stowarzyszenia mają prawo do:
- biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach do władz Stowarzyszenia
- wnioskowania we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia
- korzystania z wszelkich form działalności Stowarzyszenia
- udziału w spotkaniach, konferencjach organizowanych przez Stowarzyszenie.
- Członkowie Stowarzyszenia mają obowiązek:
- brania udział w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów
- przestrzegania niniejszego Regulaminu i uchwał Walnego Zebrania Członków oraz władz Stowarzyszenia.
§ 16
- Utrata członkostwa następuję na skutek:
- pisemnej rezygnacji złożonej na ręce Zarządu
- wykluczenia przez uchwałę Walnego Zebrania Członków, w szczególności z powodu łamania statutu i/lub nieprzestrzegania uchwał Walnego Zebrania Członków lub władz Stowarzyszenia
- utrat praw publicznych w wyniku prawomocnego wyroku sądu
- zalegania przez członka z zapłatą składki członkowskiej przez ponad rok.
- Wygaśnięcie członkostwa w Stowarzyszeniu następuje z powodu śmierci lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych przez Członka Stowarzyszenia. W przypadku zaistnienia jednej z ww. przyczyn Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia w terminie 2 miesięcy od powzięcia informacji podejmie uchwałę w sprawie zatwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w Stowarzyszeniu.
- Od Uchwały Walnego Zebrania Członków w przedmiocie wykluczenia, członkowi przysługuje pisemny wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Walne Zebranie Członków, złożony w terminie 14 dni od dnia powiadomienia członka w formie pisemnej o wykluczeniu.
- Uchwała Walnego Zebrania Członków po ponownym rozpatrzeniu sprawy jest ostateczna.
V. Majątek Stowarzyszenia
§ 17
- Stowarzyszenia uzyskuje środki na działalność z:
- składek członkowskich
- dotacji
- darowizn
- zbiórek publicznych
- spadków, zapisów,
- dochodów z majątku stowarzyszenia.
§ 18
Środkami finansowymi Stowarzyszenia zarządza Zarząd, zgodnie zobowiązującymi przepisami prawa, niniejszym Regulaminem oraz uchwałami Walnego Zebrania Członków.
§ 19
Podjęcie przez Zarząd decyzji przekraczającej uprawnienia zwykłego zarządu wymaga zgody wszystkich członków stowarzyszenia oraz udzielenia przez nich pełnomocnictwa do dokonania tych czynności. Są to w szczególności:
- nabycie oraz zbycie nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego
- ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego
- zawarcie umowy kredytu albo pożyczki
- przejęcie długu, uznanie długu, zwolnieniu z długu, przystąpieniu do długu, zawarciu umowy poręczenia lub zawarciu innej podobnej umowy
- zaciąganie innych zobowiązań przekraczających wartość 10 000 zł.
VI. Postanowienia końcowe
§ 20
- Stowarzyszenie ulega rozwiązaniu na podstawie uchwały Walnego Zebranie Członków podjętej w trybie § 10 ust. 2 regulaminu.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa przeznaczenie pozostałego majątku Stowarzyszenia.
§ 21
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.